The VT65MLPLUS2 is a 24” wide all-freezer designed for freestanding use, with a factory installed lock for added security. This manual defrost unit can hold temperatures as low as -25ºC, ideal for many vaccines and laboratory items. The door includes a thermometer calibrated to NIST standards in our ISO/IEC 17025:2005 laboratory. It displays the current, minimum, and maximum temperature to the nearest tenth degree viewable in Celsius or Fahrenheit.Read More
The VT65MLPLUS2 is a 24” wide all-freezer designed for freestanding use, with a factory installed lock for added security. This manual defrost unit can hold temperatures as low as -25ºC, ideal for many vaccines and laboratory items. The door includes a thermometer calibrated to NIST standards in our ISO/IEC 17025:2005 laboratory. It displays the current, minimum, and maximum temperature to the nearest tenth degree viewable in Celsius or Fahrenheit. The buffered temperature probe is stored in a glycol-filled bottle to ensure the temperature reading best reflects the temperature of other stored freezer contents. The interior features three removable storage baskets with clear plastic fronts for easy storage that stays cold, even when the door is opened. This freezer can be paired with the auto defrost FF6LPLUS2 for a complete matching set. Accucold's PLUS2 series refrigerators are intended for a wide variety of basic storage only. Storage of high-value vaccines, life science materials, medical, or clinical biologicals require a product with design features including, but not limited to tighter temperature controls, monitoring, and/or back-up.
Low temperature capability ideal for certain sensitive items
Keyed lock for secure interior
Clear baskets for convenient and separated storage
Manage the temperature with ease and accuracy
Quality door gaskets ensure a tight seal for energy savings and improved performance
Allows the unit to be used freestanding
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
General Specs | |
| Color | White |
| Color/Finish Name | White |
| Total Capacity (cu. ft.) | 3.2 |
| Installation Type | Freestanding |
| Door Panel Type | Solid |
| Depth Type | Standard Depth |
| Defrost System | Manual |
| Ice Maker | No |
| Door Swing Option | Reversible Hinge |
| Freezer Features | Door/Child Lock |
| Appliance Fit Width (in.) | 24 |
| Width (in.) | 23.63 |
| Depth (in.) | 23.5 |
| Product Weight (lbs.) | 105 |
| Collection | PLUS2 Series |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Parts & Labor / 5 Year Compressor |
| Voltage | 115 |
Overview | |
| Depth with Handle | 25.13" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.13" (117 cm) |
| Cabinet | White |
Freezer | |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Interior Height | 24.25" (62 cm) |
| Interior Width | 17.75" (45 cm) |
| Interior Depth | 16.5" (42 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.7 oz. |
| High Side PSI | 235.0 |
| Low Side PSI | 70.0 |
| Level Legs | 2 |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawers Qty | 3 |
| Compressor Step Height | 6.5" (17 cm) |
| Compressor Step Width | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |