    SINCH230V2B
    At a Glance
    Product Dimensions 1.88"h x 11.38"w x 20.5"d
    What We Offer
    SyncposQty 0
    Get to know this product.
    Product Overview
    Product Overview
    The SINCH230V2B is a 2-zone induction cooktop with 230V power sources. The pre-installed cord includes a 3-prong NEMA 5-15P plug for fast setup.
    Smooth black glass made by EuroKera creates an attractive, easy-to-clean surface. This cooktop features one 1800W standard 7" element and one 1200W 5.5" element to accommodate most general cooking needs. This unit does not ship with a power cord and must be hard-wired by a professional.
    2-Burner Induction Cooktop
    Smooth-top glass cooktop ideal for hotels, apartments, and other small kitchen spaces
    Safety First Cooktop Series
    Specially designed to ensure maximum guest safety with several protective features included
    30 Minute Automatic Shutoff
    Induction Heating
    EuroKera Glass Surface
    Easy cleanup and elegant style on a smooth ceramic glass surface in a jet black finish
    Large Rear Element
    8 1/4" element operates at 2000W (with a 2600W capacity at the boost setting) for fast, powerful heating
    Standard Front Element
    6 1/4" front element operates at 1500W (or 2000W using boost) to cover most general cooking needs
    Timer Function
    Child Lock
    Safety feature lets you lock the cooktop to prevent unsupervised heating
    Overflow Protection
    Power will automatically shut off if boiling liquid or a wet cloth touches the control panel
    Residual Heat Indicator Light
    Indicator shows when the surface is still hot to touch
    Energy Efficient Design
    Approximately 85% of the heat created goes directly towards heating cookware contents
    Safer, Cleaner Surface
    Mounting Clips Included
    Ships with a set of clips and screws for easy installation into your counter cutout
    ADA Compliant Design
    Upfront controls meet ADA guidelines for easier accessibility
    Built-In Cooktop
    Designed for installation in cutouts sized at 10 5/8" W x 19 5/8" D
    3600W Operation