Summit offers the industry's largest selection of 32" high ADA compliant appliances, with quality choices for built-in or freestanding use in 15" wide spaces. The ALBV15CSS is a beverage center sized just under 15" wide and 32" high to fit under lower ADA compliant counters. The front-breathing system allows built-in installation, while the stainless steel wrapped cabinet also makes it safe for freestanding use.Read More
The ALBV15CSS is a beverage center sized just under 15" wide and 32" high to fit under lower ADA compliant counters. The front-breathing system allows built-in installation, while the stainless steel wrapped cabinet also makes it safe for freestanding use. This unit features a user-reversible double pane tempered glass door complete with stainless steel trim and a pro style handle. The front lock offers added security. For added space savings, the ALBV15 is designed with a sealed back, integrated hinge, and right angle cord. This unit is also height adjustable with adjustable leveling legs and an extra kickplate that allows you to raise the unit up to an additional 3".
Less than 32" high for an easy fit under lower ADA compliant counters
Stainless steel wrapped cabinet offers a professional look for any setting
Just under 15" wide for an easy fit, with a flush back design to save space