    MWOZ-24-SS-CB
    At a Glance
    Product Dimensions 17.88"h x 23.5"w x 24.44"d
    Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. Inspired by Lake Tahoe, USA, the ZLINE Autograph Edition 24" 1.6 cu ft. Built-in Convection Microwave Oven in Fingerprint Resistant Satin Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (MWOZ-24-SS-CB) provides a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style.Read More
    What We Offer
    SyncposQty 0
    Get to know this product.
    Product Overview
    Product Overview
    LCD Display - Enjoy an easy-to-use crystal clear LCD display and timer
    1.55 cu. ft. Capacity - A large cooking area will easily fit your items, such as coffee mugs up to 7 in. tall and dishes up to 16 x 16 in.
    Useful Documents
    Specifications
    General Specs
    ColorStainless Steel
    Color/Finish NameFingerprint Resistant Satin Stainless Steel
    Handle ColorChampagne Bronze
    Total Capacity (cu. ft.)1.6
    Fuel TypeElectric
    Door Panel TypeGlass
    Oven Cleaning MethodManual Clean
    Oven FeaturesBroiler in Oven, Defrost, LED Display, Safety Lock, Speed Cook
    Cooking SystemMicrowave; Convection
    Air FryNo
    Convection CookingYes
    Smart CompatibleNo
    Wifi CapableNo
    App CapableNo
    Appliance Fit Width (in.)24
    Width (in.)23.5
    Depth (in.)24.44
    Height (in.)17.88
    Product Weight (lbs.)81.1
    Cut Out Width22.38
    Cut Out Depth23.25
    Cut Out Height17.75
    ADA CompliantNo
    ENERGY STAR CertifiedNo
    Commercial Use ApprovedNo
    Manufacturer Warranty2 Year Parts
    SeriesAutograph Edition
    Voltage120
    Frequency60
    Features
    Noise Level: Noise Level:
    Control Type:Touch Screen
    Certifications:UL, DOE, CEC, NRCan
    Convection FanYes
    Dimensions
    Dimensions:23.5 in W x 22.3125 in D x 17.875 in H
    Dimensions with Handle:23.5 in W x 24.4375 in D x 17.875 in H
    Interior Oven Dimensions:16.5 in. W x 16.5 in. D x 10 in. H